Hand Earrings

€ 239

Nejtajnější svět, přitom tak obrovský, který se rozpíná do všech vesmírných galaxií, nekonečnými čakrami i králičími norami, mořskými proudy i divokou dravostí tajfunů, je ten dětský. Koncept Kolekce Hidden place vychází z potřeby člověka hledat místo, kam patří, hledat v paměti vlastní dětskou mysl a její skrytá zákoutí, která by mu mohla na tuto otázku odpovědět. „Začala jsem přemýšlet o tom, že jsem vykročila z dětství do světa dospělých a sama kolekce byla mou snahou v tom dětském světě zůstat o chviličku déle, abych na konci práce zjistila, že z něj nechci odejít vlastně nikdy,“ vyznává se Janja Prokić, když vysvětluje, co ji k objevování skrytých míst v sobě vedlo.

The Seller informs the Buyer that due to the fact that the goods are hand made and that each individual piece is therefore an original, the ordered product may differ a little from the photograph on the e-shop.
gold-plated sterling silver Ag (925/1000)

In our e-shop you can use the following methods.

  • Payment by card (Visa, Mastercard)
  • Paypal

If you have any questions or problems regarding the payment, do not hesitate to contact us via email at studio@janjaprokic.com.

· We use our own delivery service in Prague. Your order will be delivered by our company driver to your address. The delivery period is 3 to 5 working days after the order.

· We use the DHL services outside of Prague. Your consignment will be delivered to your address for free within 3 to 5 days after the order with the possibility to track the parcel.

· Express delivery costs CZK 270. Your consignment will be delivered to your address in Prague within 1 to 3 days after the order. If outside of Prague, your consignment will be delivered by DHL. It will be delivered to your address within 2 to 3 days after the order with the possibility to track the parcel.

We use the DHL services for delivery abroad. The consignment will be delivered for free to the indicated address within 3 to 5 working days after the order with the possibility to track the parcel.
We would like to notify you that the orders to the UK and other countries outside the EU may be subject to custom duty and taxes covered by the consignee.

Hidden Place
This product is from the collection:

Hidden Place

Go to collection